On Air

CURRENTLY ON AIR

Monday Night Jazz Club

MUSIC
Monday 8:30 PM - 10:30 PM

with THE ORACLE


MOST RECENT PLAYLIST

Music From The Other Side of The Fence

MUSIC
Sunday 10:00 PM - 12:30 AM
The show is loosely based on Frank Zappa and Captain Beefheart's music. I try to play them for a healthy portion of the show. The rest of the show is artists that I consider to be similar to Frank Zappa and/or Captain Beefheart.
http://www.kbut.org/page.cfm?pageid=19915
with BILL RACEK


12:30 AM - "Chewing Chewing Gum"

Artist: Super Fury Animals
Song: Chewing Chewing Gum
Album: Gurellia

12:27 AM - "The Turning Tide"

Artist: Super Fury Animals
Song: The Turning Tide
Album: Gurellia

12:21 AM - "The Deathless Horsie"

Artist: Dweezil Zappa
Song: The Deathless Horsie
Album: The Frank Zappa Aaafnraaaa Birthday Bundle

12:15 AM - "What The ..."

Artist: George Duke
Song: What The ...
Album: Liberated Fantasies

12:15 AM - "Tryin' & Cryin'"

Artist: George Duke
Song: Tryin' & Cryin'
Album: Liberated Fantasies

12:11 AM - "Dirty Love"

Artist: The Dirty Diamond
Song: Dirty Love
Album: The Frank Zappa Aaafnraaaaam Birthday Bundle

12:08 AM - "Magic Fingers"

Artist: Rama Duke
Song: Magic Fingers
Album: The Frank Zappa Aaafnraaaaam Birthday Bundle

11:58 PM - "Liberated Fantasies"

Artist: George Duke
Song: Liberated Fantasies
Album: Liberated Fantasies
Dirty Glow

11:53 PM - "Evil Dancer"

Artist: Naytronix
Song: Evil Dancer
Album: Dirty Glow

11:47 PM - "When It Blows It Stacks"

Artist: The Magic Band
Song: When It Blows It Stacks
Album: 21st Century Mirror Man

11:42 PM - "Grow Fins"

Artist: The Magic Band
Song: Grow Fins
Album: 21st Century Mirror Man
Deerhoof vs. Evil

11:39 PM - "I Did Crimes for You"

Artist: Deerhoof
Song: I Did Crimes for You
Album: Deerhoof vs. Evil

11:36 PM - "Her Eyes Are A Blue Million Miles"

Artist: Captain Beefheart And The Magic Band
Song: Her Eyes Are A Blue Million Miles
Album: The Spotlight Kid / Clear Spot
Coexist

11:33 PM - "CHAINED"

Artist: The XX
Song: CHAINED
Album: Coexist
Coexist

11:29 PM - "REUNION"

Artist: The XX
Song: REUNION
Album: Coexist

11:16 PM - "Grand Wazoo"

Artist: Frank Zappa and The Mothers of Invention
Song: Grand Wazoo
Album: The Grand Wazoo

11:10 PM - "For Calvin (And His Next Two Hitchhikers)"

Artist: Frank Zappa and The Mothers of Invention
Song: For Calvin (And His Next Two Hitchhikers)
Album: The Grand Wazoo

11:07 PM - "My Head Is My Only House Unless It Rains"

Artist: Captain Beefheart And The Magic Band
Song: My Head Is My Only House Unless It Rains
Album: Clear Spot

11:03 PM - "Be Thankful For What You Got"

Artist: Massive Attack
Song: Be Thankful For What You Got
Album: Blue Lines

10:56 PM - "Hymn of the Big Wheel"

Artist: Massive Attack
Song: Hymn of the Big Wheel
Album: Blue Lines

10:54 PM - "Too Much TIme"

Artist: Captain Beefheart And The Magic Band
Song: Too Much TIme
Album: The Spotlight Kid / Clear Spot
Deerhoof vs. Evil

10:53 PM - "Let's Dance the Jet"

Artist: Deerhoof
Song: Let's Dance the Jet
Album: Deerhoof vs. Evil

10:51 PM - "Let's Make The Water Turn Black"

Artist: Frank Zappa
Song: Let's Make The Water Turn Black
Album: Kill Ugly Radio Some More

10:47 PM - "Kenny's Booger Story"

Artist: Kenny Williams
Song: Kenny's Booger Story
Album: The Lost Episodes

10:44 PM - "Northern Lites"

Artist: Super Fury Animals
Song: Northern Lites
Album: Gurellia

10:31 PM - "Rockin In The Free World"

Artist: Joe Satriani
Song: Rockin In The Free World
Album: G3 Live Rockin' In The Free World

10:26 PM - "Baba O Riley"

Artist: The Who
Song: Baba O Riley
Album: Thirty Years Of Maximum R&B

10:24 PM - "DO OR DIE"

Artist: Super Fury Animals
Song: DO OR DIE
Album: Gurellia

10:23 PM - "Check It Out"

Artist: Super Fury Animals
Song: Check It Out
Album: Gurellia

10:17 PM - "(Wish I Could Fly Like) Superman"

Artist: The Kinks
Song: (Wish I Could Fly Like) Superman
Album: The Kinks - The Ultimate Collection

10:00 PM - "Be-Bop Tango"

Artist: Frank Zappa and The Mothers of Invention
Song: Be-Bop Tango
Album: Roxy & Elsewhere

Community Calendar

Submit Your Event


Yogalates - Dance Movement Therapy
Oct 20 @ 9:00AM
Yogalates - Dance Movement Therapy (Ages 13 - Adult) Mondays, 9:00 - 10:00 a.m.  September 22 - December 1. Thursdays, 12:00…
view more »
Tap/Tumbling Combo
Oct 20 @ 4:00PM
Tap / Tumbling Combo (Ages 5 - 7) Mondays, 4:00 - 5:00 p.m. September 22 - December 1. This class will focus a half hour on…
view more »
Clay Creators Beginners and Beyond Class
Oct 20 @ 4:00PM
Clay Creators Beginners and Beyond Class (Ages 6 - 10) Mondays, 4:00 p.m. – 5:30 p.m.  First Session: September 15…
view more »
Arting Around: An Exploration of Art Forms
Oct 20 @ 4:00PM
Arting Around: An Exploration of Art Forms (Ages 5 - 10) Mondays, 4:00 – 5:00 p.m. September 15 – December 15. No…
view more »
Tap/Tumbling Combo
Oct 20 @ 5:15PM
Tap / Tumbling Combo (Ages 8-12) Mondays, 5:15 - 6:15 p.m. September 22 - December 1. This class will focus a half hour on…
view more »
Belly Dancing
Oct 20 @ 7:30PM
Belly Dancing (Ages 8 - 102) Mondays, 7:30 - 8:30 p.m. September 22 - December 1. Join instructor Andrea Jessoe from the Gunnison…
view more »
Youth Strings Program-Gunnison Youth Fiddlers
Oct 21 @ 4:00PM
Youth Strings Program Gunnison Valley Youth Fiddlers First Session:  Tuesdays & Thursdays, October 7 - November 4. 4:00 -…
view more »
Make a Splash! Beginning Watercolor Painting
Oct 21 @ 6:00PM
Make a Splash! Beginning Watercolor Painting (Adults and Young Adults Ages 16+) Tuesdays, 6:00 p.m. – 8:00 p.m. …
view more »
Level 2 Aerial Lyra
Oct 21 @ 6:30PM
Take your new found love for Aerial Lyra (also known as the Aerial Ring or Aerial Hoop) to the next level. The focus of this class…
view more »
Hip Hop!
Oct 21 @ 7:30PM
Hip Hop! (Ages 13 - Adult) Tuesdays, 7:30 - 8:30 p.m. September 23 - December 2. This introductory-level Hip Hop class provides a…
view more »

On The Air

Monday Night Jazz Club
John Garrett 8:30-10:30

Listen Live

Program Schedule

Sunday

1:00-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Weekend Edition
- Syndicated Program
8:00-10:00 AM
A Classical Gas
- Dave Clayton
10:00-12:00 PM
It's Sunday Morning
- Henrietta
12:00-1:00 PM
World Cafe
- Syndicated Program
1:00-2:00 PM
eTown
- Syndicated Program
2:00-3:00 PM
TED Radio Hour
- Syndicated Program
3:00-4:00 PM
Putumayo Radio Music Hour
- Syndicated Program
4:00-5:00 PM
Alternative Radio
- Syndicated Program
5:00-6:00 PM
All Things Considered
- Syndicated Program
6:00-8:00 PM
Song In The Walls
- Chris Coady
8:00-10:00 PM
Jazz on a Summer's Eve
- Roger Kahn
10:00-12:30 AM
Music From The Other Side of The Fence
- Bill Racek

Monday

12:30-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Morning Edition
- Syndicated Program
8:00-10:00 AM
Breakfast With The Sandman
- John Hopper
10:00-12:00 PM
The Wholly Stromboli Show
- Andrew Canale
12:00-2:00 PM
The Chad Reich Show
- Chad Reich
4:00-5:00 PM
Democracy Now!
- Syndicated Program
5:00-6:30 PM
All Things Considered
- Syndicated Program
6:30-8:30 PM
Born on the Wrong Planet
- Nate Welch
8:30-10:30 PM
Monday Night Jazz Club
- John Garrett
10:30-12:30 AM
Late to the Party
- Bonnie G

Tuesday

12:30-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Morning Edition
- Syndicated Program
8:00-10:00 AM
Josephine's Tasty Tuesday
- Josephine
10:00-12:00 PM
The Van Down By The River Show
- Josh Elmer
12:00-2:00 PM
The Everyday Housewife
- Bonnie Chlipala
2:00-4:00 PM
Live From the 17th Row
- Deadhead Ed
4:00-5:00 PM
Democracy Now!
- Syndicated Program
5:00-6:30 PM
All Things Considered
- Syndicated Program
6:30-8:30 PM
Redneck Woman
- Kristi Miller
6:30-8:30 PM
Redneck Woman
- Janet Martin
8:30-10:30 PM
Radio Active Show
- El Chino
10:30-12:30 AM
The Siren's Shore
- Allie McFarland

Wednesday

12:30-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Morning Edition
- Syndicated Program
8:00-10:00 AM
Orange Blossom Special
- Trish the Dish
10:00-12:00 PM
Sittin' Pretty
- Faith McEnaney
12:00-2:00 PM
We All Had A Real Good Time
- Laura Jane
2:00-4:00 PM
The Witch's Brew
- The Witch
4:00-5:00 PM
Democracy Now!
- Syndicated Program
5:00-6:30 PM
All Things Considered
- Syndicated Program
6:30-8:30 PM
Double Down Dan-O Show
- Double Down Dan-O
8:30-10:30 PM
Certain Sort of Sound
- Pat O'Neill
8:30-10:30 PM
Certain Sort of Sound
- Kevin Hartigan
10:30-12:30 AM
Laissez Les Bon Temps Rouler
- Dan Austin

Thursday

12:30-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Morning Edition
- Syndicated Program
8:00-10:00 AM
Touch Me in the Morning
- DJ Touch
10:00-12:00 PM
Playin' Thru
- Tyler Lucas
12:00-2:00 PM
Smoker's Lounge
- Seb-Eye
12:00-2:00 PM
Smoker's Lounge
- Shannon
2:00-4:00 PM
Guilty Pleasures Radio
- Mark Robbins
2:00-4:00 PM
Gentle Gravity
- Heejohng Chae
4:00-5:00 PM
Democracy Now!
- Syndicated Program
5:00-6:30 PM
All Things Considered
- Syndicated Program
6:30-8:30 PM
Dirt Farmer's Revenge
- Eileen Hughes
8:30-10:30 PM
The Shanty
- Shawn Harrington
10:30-12:30 AM
Bobby Digital's Soul System
- Bobby Digital

Friday

12:30-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Morning Edition
- Syndicated Program
8:00-10:00 AM
Luigi's Blues Review
- Luigi
10:00-12:00 PM
The Weekend Warmup
- Special K
12:00-2:00 PM
ADD Radio
- Dylan McKnight
2:00-4:00 PM
The Lonesome Bob Show
- Lonesome Bob
4:00-5:00 PM
Democracy Now!
- Syndicated Program
5:00-6:30 PM
All Things Considered
- Syndicated Program
6:30-8:30 PM
Friday Night Fish Fry
- Andrew Hadley
8:30-10:30 PM
Lost In The Supermarket
- Chris Biddle
10:30-1:00 AM
The Flannel Channel
- Katherine Hargrave

Saturday

1:00-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Weekend Edition
- Syndicated Program
8:00-9:00 AM
Fresh Air Weekend
- Syndicated Program
9:00-10:00 AM
Radiolab
- Syndicated Program
10:00-12:00 PM
The Finer Things
- Lynda Jackson
12:00-12:30 PM
West Elk Word
- Chad Reich
12:30-1:00 PM
All Songs Considered
- Syndicated Program
1:00-2:00 PM
Wait Wait... Don't Tell Me!
- Syndicated Program
2:00-4:00 PM
The Aloha Connection
- Toni Todd
4:00-6:00 PM
A Prairie Home Companion
- Syndicated Program
6:00-8:00 PM
Everyone Deserves Music
- Yvette Maes
8:00-10:00 PM
Praxis
- Bisch
10:00-1:00 AM
The Ital Show
- Eliot Rosenberg
View Full Schedule

  Sign up for our
  Email Newsletter:
  

Follow KBUT on Twitter