On Air

CURRENTLY ON AIR

Monday Night Jazz Club

MUSIC
Monday 8:30 PM - 10:30 PM

with THE ORACLE


MOST RECENT PLAYLIST

The Chad Reich Show

MUSIC
Monday 12:00 PM - 2:00 PM
No Foolin'... It's Good! Current playlist changes regularly. I like a lot of music and I try to keep it upbeat and happening on the Monday noon slot. Rock, electro, world, jazz and hip hop dominate this alternative and variety program.
http://www.kbut.org/page.cfm?pageid=19603
with CHAD REICH


McCarthy Trenching

1:44 PM - "I Am Not Long For This World"

Artist: McCarthy Trenching
Song: I Am Not Long For This World
Album: McCarthy Trenching
Lonerism

1:42 PM - "Apocalypse Dreams"

Artist: Tame Impala
Song: Apocalypse Dreams
Album: Lonerism
Oak Island

1:32 PM - "Born To Love"

Artist: Nightlands
Song: Born To Love
Album: Oak Island
Oak Island

1:29 PM - "Nico"

Artist: Nightlands
Song: Nico
Album: Oak Island

1:24 PM - "Home"

Artist: Wooden Shjips
Song: Home
Album: 15 Minute Musical: Westminster Side Story (Episode 1, Series 4) - EP
Developer

1:18 PM - "Western Addition"

Artist: Social Studies
Song: Western Addition
Album: Developer
Light Noise

1:13 PM - "Hey Jean"

Artist: Maus Haus
Song: Hey Jean
Album: Light Noise
To Bring You My Love

1:11 PM - "Down By The Water"

Artist: PJ Harvey
Song: Down By The Water
Album: To Bring You My Love
Numbers & Mumbles

1:07 PM - "Let's Talk About Spaceships"

Artist: Say Hi To Your Mom
Song: Let's Talk About Spaceships
Album: Numbers & Mumbles
Numbers & Mumbles

1:07 PM - "Your Brains vs My Tractor Beam"

Artist: Say Hi To Your Mom
Song: Your Brains vs My Tractor Beam
Album: Numbers & Mumbles
Camper Van Beethoven

12:56 PM - "Good Guys & Bad Guys"

Artist: Camper Van Beethoven
Song: Good Guys & Bad Guys
Album: Camper Van Beethoven

12:50 PM - "Come Down The Coast"

Artist: Camper Van Beethoven
Song: Come Down The Coast
Album: La Costa Perdida

12:43 PM - "Latter Days"

Artist: Mother Mother
Song: Latter Days
Album: Sticks
Favourite Colours

12:35 PM - "Why Be So Curious"

Artist: The Sadies
Song: Why Be So Curious
Album: Favourite Colours
Colored Emotions

12:35 PM - "Country Queen"

Artist: Night Moves
Song: Country Queen
Album: Colored Emotions
Being There

12:28 PM - "Outtasite (Outta Mind)"

Artist: Wilco
Song: Outtasite (Outta Mind)
Album: Being There
Being There

12:28 PM - "Outtamind (Outta Site)"

Artist: Wilco
Song: Outtamind (Outta Site)
Album: Being There

12:21 PM - "The Magic"

Artist: Joan As Policewoman
Song: The Magic
Album: The Deep Field
The Creek Drank the Cradle

12:17 PM - "Faded From the Winter"

Artist: Iron & Wine
Song: Faded From the Winter
Album: The Creek Drank the Cradle
Orange Syringe

12:15 PM - "One True Love"

Artist: Tom Morgan
Song: One True Love
Album: Orange Syringe
The Creek Drank the Cradle

12:07 PM - "Faded From The Winter"

Artist: Iron & Wine
Song: Faded From The Winter
Album: The Creek Drank the Cradle

Community Calendar

Submit Your Event


Yogalates - Dance Movement Therapy
Oct 20 @ 9:00AM
Yogalates - Dance Movement Therapy (Ages 13 - Adult) Mondays, 9:00 - 10:00 a.m.  September 22 - December 1. Thursdays, 12:00…
view more »
Tap/Tumbling Combo
Oct 20 @ 4:00PM
Tap / Tumbling Combo (Ages 5 - 7) Mondays, 4:00 - 5:00 p.m. September 22 - December 1. This class will focus a half hour on…
view more »
Clay Creators Beginners and Beyond Class
Oct 20 @ 4:00PM
Clay Creators Beginners and Beyond Class (Ages 6 - 10) Mondays, 4:00 p.m. – 5:30 p.m.  First Session: September 15…
view more »
Arting Around: An Exploration of Art Forms
Oct 20 @ 4:00PM
Arting Around: An Exploration of Art Forms (Ages 5 - 10) Mondays, 4:00 – 5:00 p.m. September 15 – December 15. No…
view more »
Tap/Tumbling Combo
Oct 20 @ 5:15PM
Tap / Tumbling Combo (Ages 8-12) Mondays, 5:15 - 6:15 p.m. September 22 - December 1. This class will focus a half hour on…
view more »
Belly Dancing
Oct 20 @ 7:30PM
Belly Dancing (Ages 8 - 102) Mondays, 7:30 - 8:30 p.m. September 22 - December 1. Join instructor Andrea Jessoe from the Gunnison…
view more »
Youth Strings Program-Gunnison Youth Fiddlers
Oct 21 @ 4:00PM
Youth Strings Program Gunnison Valley Youth Fiddlers First Session:  Tuesdays & Thursdays, October 7 - November 4. 4:00 -…
view more »
Make a Splash! Beginning Watercolor Painting
Oct 21 @ 6:00PM
Make a Splash! Beginning Watercolor Painting (Adults and Young Adults Ages 16+) Tuesdays, 6:00 p.m. – 8:00 p.m. …
view more »
Level 2 Aerial Lyra
Oct 21 @ 6:30PM
Take your new found love for Aerial Lyra (also known as the Aerial Ring or Aerial Hoop) to the next level. The focus of this class…
view more »
Hip Hop!
Oct 21 @ 7:30PM
Hip Hop! (Ages 13 - Adult) Tuesdays, 7:30 - 8:30 p.m. September 23 - December 2. This introductory-level Hip Hop class provides a…
view more »

On The Air

Monday Night Jazz Club
John Garrett 8:30-10:30

Listen Live

Program Schedule

Sunday

1:00-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Weekend Edition
- Syndicated Program
8:00-10:00 AM
A Classical Gas
- Dave Clayton
10:00-12:00 PM
It's Sunday Morning
- Henrietta
12:00-1:00 PM
World Cafe
- Syndicated Program
1:00-2:00 PM
eTown
- Syndicated Program
2:00-3:00 PM
TED Radio Hour
- Syndicated Program
3:00-4:00 PM
Putumayo Radio Music Hour
- Syndicated Program
4:00-5:00 PM
Alternative Radio
- Syndicated Program
5:00-6:00 PM
All Things Considered
- Syndicated Program
6:00-8:00 PM
Song In The Walls
- Chris Coady
8:00-10:00 PM
Jazz on a Summer's Eve
- Roger Kahn
10:00-12:30 AM
Music From The Other Side of The Fence
- Bill Racek

Monday

12:30-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Morning Edition
- Syndicated Program
8:00-10:00 AM
Breakfast With The Sandman
- John Hopper
10:00-12:00 PM
The Wholly Stromboli Show
- Andrew Canale
12:00-2:00 PM
The Chad Reich Show
- Chad Reich
4:00-5:00 PM
Democracy Now!
- Syndicated Program
5:00-6:30 PM
All Things Considered
- Syndicated Program
6:30-8:30 PM
Born on the Wrong Planet
- Nate Welch
8:30-10:30 PM
Monday Night Jazz Club
- John Garrett
10:30-12:30 AM
Late to the Party
- Bonnie G

Tuesday

12:30-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Morning Edition
- Syndicated Program
8:00-10:00 AM
Josephine's Tasty Tuesday
- Josephine
10:00-12:00 PM
The Van Down By The River Show
- Josh Elmer
12:00-2:00 PM
The Everyday Housewife
- Bonnie Chlipala
2:00-4:00 PM
Live From the 17th Row
- Deadhead Ed
4:00-5:00 PM
Democracy Now!
- Syndicated Program
5:00-6:30 PM
All Things Considered
- Syndicated Program
6:30-8:30 PM
Redneck Woman
- Kristi Miller
6:30-8:30 PM
Redneck Woman
- Janet Martin
8:30-10:30 PM
Radio Active Show
- El Chino
10:30-12:30 AM
The Siren's Shore
- Allie McFarland

Wednesday

12:30-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Morning Edition
- Syndicated Program
8:00-10:00 AM
Orange Blossom Special
- Trish the Dish
10:00-12:00 PM
Sittin' Pretty
- Faith McEnaney
12:00-2:00 PM
We All Had A Real Good Time
- Laura Jane
2:00-4:00 PM
The Witch's Brew
- The Witch
4:00-5:00 PM
Democracy Now!
- Syndicated Program
5:00-6:30 PM
All Things Considered
- Syndicated Program
6:30-8:30 PM
Double Down Dan-O Show
- Double Down Dan-O
8:30-10:30 PM
Certain Sort of Sound
- Pat O'Neill
8:30-10:30 PM
Certain Sort of Sound
- Kevin Hartigan
10:30-12:30 AM
Laissez Les Bon Temps Rouler
- Dan Austin

Thursday

12:30-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Morning Edition
- Syndicated Program
8:00-10:00 AM
Touch Me in the Morning
- DJ Touch
10:00-12:00 PM
Playin' Thru
- Tyler Lucas
12:00-2:00 PM
Smoker's Lounge
- Seb-Eye
12:00-2:00 PM
Smoker's Lounge
- Shannon
2:00-4:00 PM
Guilty Pleasures Radio
- Mark Robbins
2:00-4:00 PM
Gentle Gravity
- Heejohng Chae
4:00-5:00 PM
Democracy Now!
- Syndicated Program
5:00-6:30 PM
All Things Considered
- Syndicated Program
6:30-8:30 PM
Dirt Farmer's Revenge
- Eileen Hughes
8:30-10:30 PM
The Shanty
- Shawn Harrington
10:30-12:30 AM
Bobby Digital's Soul System
- Bobby Digital

Friday

12:30-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Morning Edition
- Syndicated Program
8:00-10:00 AM
Luigi's Blues Review
- Luigi
10:00-12:00 PM
The Weekend Warmup
- Special K
12:00-2:00 PM
ADD Radio
- Dylan McKnight
2:00-4:00 PM
The Lonesome Bob Show
- Lonesome Bob
4:00-5:00 PM
Democracy Now!
- Syndicated Program
5:00-6:30 PM
All Things Considered
- Syndicated Program
6:30-8:30 PM
Friday Night Fish Fry
- Andrew Hadley
8:30-10:30 PM
Lost In The Supermarket
- Chris Biddle
10:30-1:00 AM
The Flannel Channel
- Katherine Hargrave

Saturday

1:00-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Weekend Edition
- Syndicated Program
8:00-9:00 AM
Fresh Air Weekend
- Syndicated Program
9:00-10:00 AM
Radiolab
- Syndicated Program
10:00-12:00 PM
The Finer Things
- Lynda Jackson
12:00-12:30 PM
West Elk Word
- Chad Reich
12:30-1:00 PM
All Songs Considered
- Syndicated Program
1:00-2:00 PM
Wait Wait... Don't Tell Me!
- Syndicated Program
2:00-4:00 PM
The Aloha Connection
- Toni Todd
4:00-6:00 PM
A Prairie Home Companion
- Syndicated Program
6:00-8:00 PM
Everyone Deserves Music
- Yvette Maes
8:00-10:00 PM
Praxis
- Bisch
10:00-1:00 AM
The Ital Show
- Eliot Rosenberg
View Full Schedule

  Sign up for our
  Email Newsletter:
  

Follow KBUT on Twitter