Josh Elmer

Host of "The Van Down by the River Show"

Tuesdays, 10am - Noon


View Playlists
Show Description:
Your outlet for Jam oriented rock and roll.  I am not afraid of the 17 minute jam.

What bands could a listener expect to hear on the show? 
WSP, Grateful Dead, JGB, Phish, STS9, YMSB, Leftover Salmon, Keller Williams, SCI, NMAS, Karl Denson, Railroad Earth, Midnight Ultra and more..

What bands will a listener NEVER hear on the show?
Never Say Never!

Favorite Beverage?
PBR, Sprite, Ska Pinstripe

How long have you been a DJ?
Started Dj'ing in 1999

Hometown?
Dayton, Ohio

Random thought?
Yeah You Right!

Community Calendar

Submit Your Event


Abstract Series in Acrylic
Apr 25 @ 9:00AM
In this class, students will learn about and experiment with abstraction and non-representational imagery. We will use drawing…
view more »
Master Tap Workshop
Apr 25 @ 10:00AM
Dig out your dusty tap shoes, grab your friends and head on over to the Gunnison Arts Center’s Dance Studio for this…
view more »
The Mutt Strut
Apr 25 @ 12:00PM
Don't miss the first annual MUTT STRUT presented by Project Hope of the Gunnison Valley! What: fundraiser to support victims…
view more »
The Mutt Strut
Apr 25 @ 12:00PM
Project Hope of Gunnison Valley, a non-profit providing services for victims of domestic violence, sexual assault, and child…
view more »
Master Tap Workshop
Apr 25 @ 1:00PM
Students in this advanced master tap class will review all time steps, traveling steps, trick steps and play with fun and…
view more »
Crested Butte Pole Pedal Paddle
Apr 26 @ 10:00AM
The CB3P is a multi-sport, endurance race that spans the length of the Gunnison Valley, starting in Mt. Crested Butte, CO and…
view more »
Depoo the Butte
Apr 26 @ 4:00PM
Depoo the Butte is a fundraiser for Oh Be Dogful Rescue Sign up this week outside the post office for our volunteers to…
view more »
Great Strategic Planning for Nonprofits
Apr 27 @ 10:00AM
This 3-hour workshop will be valuable for staff and board members - teams are encouraged - of nonprofits. It will be an excellent…
view more »
Kids Art Camp
Apr 27 @ 12:30PM
We are bringing this fun camp back for another year! Join us for an exciting day of street-art themed dancing, games, art…
view more »
Gunnison County Construction Seas Kick-off Meeting
Apr 28 @ 7:00AM
Contractors, designers, residents and anyone else who may be interested in development in unincorporated Gunnison County are…
view more »

On The Air

West Elk Word
Chad Reich 12:00-12:30

Listen Live

Program Schedule

Up Next: All Songs Considered
Syndicated Program 12:30-1:00

Sunday

1:00-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Weekend Edition
- Syndicated Program
8:00-10:00 AM
A Classical Gas
- Dave Clayton
10:00-12:00 PM
It's Sunday Morning
- Henrietta
12:00-1:00 PM
World Cafe
- Syndicated Program
1:00-2:00 PM
eTown
- Syndicated Program
2:00-3:00 PM
TED Radio Hour
- Syndicated Program
3:00-4:00 PM
Putumayo Radio Music Hour
- Syndicated Program
4:00-5:00 PM
Alternative Radio
- Syndicated Program
5:00-6:00 PM
All Things Considered
- Syndicated Program
6:00-8:00 PM
Song In The Walls
- Chris Coady
8:00-10:00 PM
Speakeasy Jazz
- Bonnie G
10:00-12:30 AM
Music From The Other Side of The Fence
- Bill Racek

Monday

12:30-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Morning Edition
- Syndicated Program
8:00-10:00 AM
Breakfast With The Sandman
- John Hopper
10:00-12:00 PM
Nicole In The Morning
- Nicole D'amato
12:00-2:00 PM
The Chad Reich Show
- Chad Reich
4:00-5:00 PM
Democracy Now!
- Syndicated Program
5:00-6:30 PM
All Things Considered
- Syndicated Program
6:30-8:30 PM
Born on the Wrong Planet
- Nate Welch
8:30-10:30 PM
The Kelly Jensen Show
- Kelly Jensen
10:30-12:30 AM
Monday Midnight Mixtape
- Jackson Petito

Tuesday

12:30-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Morning Edition
- Syndicated Program
8:00-10:00 AM
Josephine's Tasty Tuesday
- Josephine
10:00-12:00 PM
Live From the 17th Row
- Deadhead Ed
12:00-2:00 PM
The Everyday Housewife
- Bonnie Chlipala
2:00-4:00 PM
Gentle Gravity
- Heejohng Chae
4:00-5:00 PM
Democracy Now!
- Syndicated Program
5:00-6:30 PM
All Things Considered
- Syndicated Program
6:30-8:30 PM
Redneck Woman
- Kristi Miller
6:30-8:30 PM
The Hippie Redneck
- Craig McManus
8:30-10:30 PM
Radio Active Show
- El Chino
10:30-12:30 AM
The Siren's Shore
- Allie McFarland

Wednesday

12:30-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Morning Edition
- Syndicated Program
8:00-10:00 AM
Orange Blossom Special
- Trish the Dish
10:00-12:00 PM
Sittin' Pretty
- Faith McEnaney
12:00-2:00 PM
Laissez Les Bon Temps Rouler
- Dan Austin
2:00-4:00 PM
The Witch's Brew
- The Witch
4:00-5:00 PM
Democracy Now!
- Syndicated Program
5:00-6:30 PM
All Things Considered
- Syndicated Program
6:30-8:30 PM
Double Down Dan-O Show
- Double Down Dan-O
8:30-10:30 PM
Certain Sort of Sound
- Pat O'Neill
8:30-10:30 PM
Certain Sort of Sound
- Kevin Hartigan
10:30-12:30 AM
The Hashtag
- DJ AL

Thursday

12:30-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Morning Edition
- Syndicated Program
8:00-10:00 AM
Touch Me in the Morning
- DJ Touch
10:00-12:00 PM
Playin' Thru
- Tyler Lucas
12:00-2:00 PM
Smoker's Lounge
- Seb-Eye
12:00-2:00 PM
Smoker's Lounge
- Shannon
2:00-4:00 PM
Guilty Pleasures Radio
- Mark Robbins
2:00-4:00 PM
Late Afternoon Snack Show
- Lunch Lady Laura
4:00-5:00 PM
Democracy Now!
- Syndicated Program
5:00-6:30 PM
All Things Considered
- Syndicated Program
6:30-8:30 PM
Dirt Farmer's Revenge
- Eileen Hughes
8:30-10:30 PM
The Shanty
- Shawn Harrington
10:30-12:30 AM
Bobby Digital's Soul System
- Bobby Digital

Friday

12:30-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Morning Edition
- Syndicated Program
8:00-10:00 AM
Luigi's Blues Review
- Luigi
10:00-12:00 PM
The Weekend Warmup
- Special K
12:00-2:00 PM
ADD Radio
- Dylan McKnight
2:00-4:00 PM
The Lonesome Bob Show
- Lonesome Bob
4:00-5:00 PM
Democracy Now!
- Syndicated Program
5:00-6:30 PM
All Things Considered
- Syndicated Program
6:30-8:30 PM
Friday Night Fish Fry
- Andrew Hadley
8:30-10:30 PM
Bluebird Days, Blackout Nights
- Cool J
10:30-1:00 AM
The Flannel Channel
- Katherine Hargrave

Saturday

1:00-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Weekend Edition
- Syndicated Program
8:00-9:00 AM
Fresh Air Weekend
- Syndicated Program
9:00-10:00 AM
Radiolab
- Syndicated Program
10:00-12:00 PM
The Finer Things
- Lynda Jackson
12:00-12:30 PM
West Elk Word
- Chad Reich
12:30-1:00 PM
All Songs Considered
- Syndicated Program
1:00-2:00 PM
Wait Wait... Don't Tell Me!
- Syndicated Program
2:00-4:00 PM
The Aloha Connection
- Toni Todd
4:00-6:00 PM
A Prairie Home Companion
- Syndicated Program
6:00-8:00 PM
Everyone Deserves Music
- Yvette Maes
8:00-10:00 PM
Praxis
- Bisch
10:00-1:00 AM
The Ital Show
- Eliot Rosenberg
View Full Schedule

  Sign up for our
  Email Newsletter:
  

Follow KBUT on Twitter