Luigi

Host of "Luigi's Blues Review"

Fridays, 8 am - 10 am


View Playlists

Show Description:
Mostly Electric rockin’ blues and blues based tunes

What bands could a listener expect to hear on the show?
Allmans, Clapton, Derek Trucks, Albert Collins, Buddy Guy, Robert Cray, SRV, JJ Grey & Mofro, Coco Montoya, Walter Trout, Tommy Castro

What bands will a listener NEVER hear on the show?
WFH

Favorite Beverage?
Sierra Nevada Pale Ale or a Tasty Margarita

When did you become a DJ? 
1989

Hometown?
Whippany, NJ

Community Calendar

Submit Your Event


Tiles & Tea Art Soiree
Apr 17 @ 6:00PM
April 17 Tiles & Tea This month, we’re bringing a non-alcoholic “AND” Series event to you with a delicious…
view more »
Exploring Raku Pottery
Apr 17 @ 6:00PM
Exploring Raku Pottery ~ (Adults Ages 16+) Extended Studies 37628 Thursdays, 6:00 – 8:30 p.m. April 17 – May 15. …
view more »
CB Film Fest: Maidentrip
Apr 17 @ 7:00PM
The Crested Butte Film Festival brings movies to the Center through its Monthly Film Series. This evening, MAIDENTRIP. Laura…
view more »
MountainFilm
Apr 18 @ 7:30PM
Attention Gearheads, MOG Outdoor Fest presents "Telluride Mountain Film on Tour" Friday April 18th at 7:30pm at the Mesa…
view more »
Western Slope Freedom Fest
Apr 18 @ 8:00PM
You are invited to the 1st Annual Western Slope Freedom Fest (WSFF) featuring musical talent Pato Banton. WSFF is a 21 and over, 3…
view more »
Gunnison Valley Gardening Festival
Apr 19 @ 9:00AM
 It is that time of year again, after a midwinter thaw and the robins and bluebirds are returning, that we begin thinking…
view more »
MOG Sale
Apr 19 @ 10:00AM
Attention Gearheads! The 11th annual MOG Sale is coming Saturday April 19th from 10am to 9pm to downtown Grand Junction! Take…
view more »
Bike & Gear Swap
Apr 19 @ 10:00AM
Attention Gearheads! Is your gear closet overflowing? MOG Outdoor Fest presents the COPMOBA Bike & Gear Swap Saturday, April…
view more »
Recycled Fashion Design Workshop
Apr 19 @ 1:00PM
Recycled Fashion Design Workshops ~ (Ages 8 - Adult) This Year’s Theme:  Mad Hatter’s Tea Party/Wonderland?…
view more »
Socrates Cafe
Apr 22 @ 9:00AM
Socrates Café are gatherings around the world where people from different backgrounds get together and exchange thoughtful…
view more »

On The Air

BBC World Service
Syndicated Program 12:30-6:00

Listen Live

Program Schedule

Up Next: Morning Edition
Syndicated Program 6:00-8:00

Sunday

1:00-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Weekend Edition
- Syndicated Program
8:00-10:00 AM
A Classical Gas
- Dave Clayton
10:00-12:00 PM
It's Sunday Morning
- Henrietta
12:00-1:00 PM
World Cafe
- Syndicated Program
1:00-2:00 PM
eTown
- Syndicated Program
2:00-3:00 PM
TED Radio Hour
- Syndicated Program
3:00-4:00 PM
Putumayo Radio Music Hour
- Syndicated Program
4:00-5:00 PM
Alternative Radio
- Syndicated Program
5:00-6:00 PM
All Things Considered
- Syndicated Program
6:00-8:00 PM
Song In The Walls
- Chris Coady
8:00-10:00 PM
Ginger Jazz
- Chase Rockwell
8:00-10:00 PM
Ginger Jazz
- JaBeaux
10:00-12:30 AM
Music From The Other Side of The Fence
- Bill Racek

Monday

12:30-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Morning Edition
- Syndicated Program
8:00-10:00 AM
The Rooster Gallery
- Frank the Tank
10:00-12:00 PM
The Wholly Stromboli Show
- Andrew Canale
12:00-2:00 PM
The Chad Reich Show
- Chad Reich
2:00-4:00 PM
Music is My Girlfriend
- Strangefellow
4:00-5:00 PM
Democracy Now!
- Syndicated Program
5:00-6:30 PM
All Things Considered
- Syndicated Program
6:30-8:30 PM
Born on the Wrong Planet
- Nate Welch
8:30-10:30 PM
Mountain Train
- John Hopper
10:30-12:30 AM
Eclectricity
- Nicole D'amato

Tuesday

12:30-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Morning Edition
- Syndicated Program
8:00-10:00 AM
Josephine's Tasty Tuesday
- Josephine
8:00-10:00 AM
Josephine's Tasty Tuesday
- Ranger Ron
10:00-12:00 PM
The Van Down By The River Show
- Josh Elmer
12:00-2:00 PM
The Everyday Housewife
- Bonnie Chlipala
12:00-2:00 PM
The Everyday Housewife
- JT
2:00-4:00 PM
Live From the 17th Row
- Deadhead Ed
2:00-4:00 PM
Live From the 17th Row
- Laney
4:00-5:00 PM
Democracy Now!
- Syndicated Program
5:00-6:30 PM
All Things Considered
- Syndicated Program
6:30-8:30 PM
Redneck Woman
- Kristi Miller
6:30-8:30 PM
Redneck Woman
- Ella Fahrlander
8:30-10:30 PM
Radio Active Show
- El Chino
8:30-10:30 PM
Radio Active Show
- Suzi Creme Cheeze
10:30-12:30 AM
Mud Westling
- Jeff Westling

Wednesday

12:30-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Morning Edition
- Syndicated Program
8:00-10:00 AM
Orange Blossom Special
- Trish the Dish
8:00-10:00 AM
Orange Blossom Special
- Ol Dog
10:00-12:00 PM
Sittin' Pretty
- Faith McEnaney
10:00-12:00 PM
Sittin' Pretty
- Uncle Karl
12:00-2:00 PM
We All Had A Real Good Time
- Laura Jane
12:00-2:00 PM
We All Had A Real Good Time
- Tmann
2:00-4:00 PM
The Witch's Brew
- The Witch
2:00-4:00 PM
The Witch's Brew
- Janet
4:00-5:00 PM
Democracy Now!
- Syndicated Program
5:00-6:30 PM
All Things Considered
- Syndicated Program
6:30-8:30 PM
Double Down Dan-O Show
- Double Down Dan-O
8:30-10:30 PM
Certain Sort of Sound
- Pat O'Neill
8:30-10:30 PM
Certain Sort of Sound
- Mz Glittah
8:30-10:30 PM
Certain Sort of Sound
- Kevin Hartigan
8:30-10:30 PM
Certain Sort of Sound
- Barry Barak
10:30-12:30 AM
Bluebird Days, Blackout Nights
- Cool J

Thursday

12:30-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Morning Edition
- Syndicated Program
8:00-10:00 AM
Touch Me in the Morning
- DJ Touch
8:00-10:00 AM
Touch Me in the Morning
- Jason
10:00-12:00 PM
Playin' Thru
- Tyler Lucas
12:00-2:00 PM
Smoker's Lounge
- Seb-Eye
12:00-2:00 PM
Smoker's Lounge
- Shannon
2:00-4:00 PM
Guilty Pleasures Radio
- Mark Robbins
2:00-4:00 PM
Guilty Pleasures Radio
- Donna
4:00-5:00 PM
Democracy Now!
- Syndicated Program
5:00-6:30 PM
All Things Considered
- Syndicated Program
6:30-8:30 PM
Dirt Farmer's Revenge
- Eileen Hughes
8:30-10:30 PM
The Shanty
- Shawn Harrington
10:30-12:30 AM
Bobby Digital's Soul System
- Bobby Digital
10:30-12:30 AM
Bobby Digital's Soul System
- The Admiral

Friday

12:30-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Morning Edition
- Syndicated Program
8:00-10:00 AM
Luigi's Blues Review
- Luigi
10:00-12:00 PM
The Weekend Warmup
- Special K
10:00-12:00 PM
The Weekend Warmup
- Toddler Woods
12:00-2:00 PM
ADD Radio
- Dylan McKnight
12:00-2:00 PM
ADD Radio
- Billy Wags
2:00-4:00 PM
The Lonesome Bob Show
- Lonesome Bob
4:00-5:00 PM
Democracy Now!
- Syndicated Program
5:00-6:30 PM
All Things Considered
- Syndicated Program
6:30-8:30 PM
Friday Night Fish Fry
- Andrew Hadley
8:30-10:30 PM
Lost In The Supermarket
- Chris Biddle
10:30-1:00 AM
The Flannel Channel
- Katherine Hargrave

Saturday

1:00-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Weekend Edition
- Syndicated Program
8:00-9:00 AM
Fresh Air Weekend
- Syndicated Program
9:00-10:00 AM
Radiolab
- Syndicated Program
10:00-12:00 PM
The Finer Things
- Lynda Jackson
10:00-12:00 PM
The Finer Things
- Jimbabwe
12:00-12:30 PM
West Elk Word
- Chad Reich
12:30-1:00 PM
All Songs Considered
- Syndicated Program
1:00-2:00 PM
Wait Wait... Don't Tell Me!
- Syndicated Program
2:00-4:00 PM
The Aloha Connection
- Toni Todd
4:00-6:00 PM
A Prairie Home Companion
- Syndicated Program
6:00-8:00 PM
Everyone Deserves Music
- Yvette Maes
8:00-10:00 PM
The Bipolar Coaster
- Scott Tyree
8:00-10:00 PM
The Bipolar Coaster
- Coach
10:00-1:00 AM
The Ital Show
- Eliot Rosenberg
View Full Schedule

  Sign up for our
  Email Newsletter:
  

Follow KBUT on Twitter